kamenko
Przyjaciel
Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 80
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/5 Skąd: Puławy
|
|
Wysłany: 13 18:15 13 12 2005 Temat postu: KONISIE |
|
|
Rodzaj koń (Equus) w rodzinie koniowatych (Equidae) obejmuje podrodzaje : koń właściwy (Equuq), zebra (Hippotigris), osioł (Asinus) i półosioł (Hemonius).
Wszystkie te podrodzaje można wyprowadzić od wspólnego przodka, który żył przed 6 milionami lat. Nadano mu nazwę Pliohippus i uznano za pierwszego prawdziwego nieparzystokopytnego w historii
Rozwój koniowatych rozpoczął się w przybliżeniu 60 milionów lat temu, gdy w wilgotnych i ciepłych lasach pierwotnych pojawiło się zwierzę wielkości lisa, które od nazwy epoki - eocenu - nazwanoEohippus.
Eohippus miał ok. 35 cm wysokości, wypukły grzbiet i prawdopodobnie cętkowaną sierść. Jego kończyny przednie były zakończone czterema, a tylne trzema palcami, które umożliwiały mu bieganie po miękkim podłożu.
W epoce oligocenu (40 - 25 milionów lat temu) pojawił się Mesohippus, który dorastał już do 50 cm, był wyraźnie lepiej przystosowany do szybkiego biegu, miał po trzy palce na każdej kończynie, przy czym środkowy był najsilniej rozwinięty.
W początkach miocenu (ok. 20 milionów lat temu) występował jeszcze Miohippus, który miał ok. 70 cm wysokości, a boczne palce jego kończyn uległy redukcji do tego stopnia, że stąpał właściwie na palcach środkowych.
Jeszcze w okresie wczesnego miocenu pojawił się Parahippus, zwierzę w znacznym stopniu przystosowane do pokarmu trawiastego, o wzroście ok. 80 cm i rączym biegu. Po raz pierwszy wystąpiła u niego modyfikacja powierzchni trących siekaczy.
Późniejszy Meryhippus był bardziej wyspecjalizowaną formą Parahippusa, z wysokością w kłębie (ok. 90 cm) odpowiadał współczesnemu kucowi szetlandzkiemu.
Na początku pliocenu (ok. 10 milionów lat temu) pojawił się Pliohippus, pierwsze prawdziwe zwierzę nieparzystokopytne. Pod względem uzębienia i budowy kończyn był on bardzo podobny do współczesnego konia i okazał się idealnie przystosowany do życia na porośniętych trawami stepach.
Plejstocen (2 mln - 10 000 lat p.n.e.) był okresem rozwoju Plesihippusa, dużego, silnego zwierzęcia, bezpośredniego przodka Equus caballus.
Na temat dalszej ewolucji konia poglądy są różne. Jedni badacze uważają, że wszystkie dzisiejsze konie domowe rozwinęły się z dwóch znanych nam typów koni dzikich : tarpanów i koni Przewalskiego wskutek oddziaływania człowieka.
Inni uznają za bardziej prawdopodobne istnienie większej liczby silnie zróżnicowanych typów jeszcze przed migracją rodzaju Equus> z Ameryki do Eurazji.
Post został pochwalony 0 razy
|
|